Blíží se generální kapitula řádu

V červenci se polský Krakow stane centrem dominikánského řádu, když bude hostit generální kapitulu. Koná se jednou za tři roky a shromažďuje provinciály a viceprovinciály z celého světa, dále bývalé magistry řádu a další představitele. Budou hovořit o klíčových otázkách budoucnosti dominikánů a jejich poslání v církvi. Pod vedením současného magistra řádu, fr. Gerarda Timonera OP, stráví téměř 100 účastníků několik týdnů rozhovorem o výzvách evangelizace, prohloubení víry i oslovení těch, kteří jsou církvi vzdáleni.
Krakow byl vybrán jako místo konání generální kapituly v roce 2025 předchozí kapitulou, která se konala v roce 2022 v mexickém Tultenangu. Krakow naposledy hostil na generální kapitule bratry z celého světa v roce 2004. Letos to bude podruhé v historii polské provincie.
Slavnostní zahájení kapituly se uskuteční mší svatou sesláním Ducha svatého v sobotu 19. července 2025. Ukončení kapituly 8. srpna bude spojeno s oslavou sv. Dominika a složením prvních řeholních slibů bratry dokončujícími noviciát.
Generální kapitula je oslavou jednoty a univerzálnosti celého řádu.
Je to čas opravdové radosti ze společného bytí v jednom řádu a dominikánské rodině a především čas rozlišování toho, co Duch říká bratrům a sestrám našeho řádu po celém světě. Jak můžeme oslovit s poselstvím evangelia ty, kteří Ježíše ještě nepoznali? Jak můžeme prohloubit víru těch, kteří jsou v církvi již dlouho, ale na své cestě se zastavili? Jak se můžeme znovu setkat s těmi, kteří církev opustili nebo jsou na jejích hranicích? A konečně, jak můžeme předávat víru v Krista mladým lidem?
Kdo se účastní
Kromě bratří s aktivním hlasem se kapituly účastní také úředníci generální kurie, kteří mají právo vyjadřovat se k záležitostem ve své kompetenci, avšak bez hlasovacího práva. Důležitou roli hrají i zástupci dominikánské rodiny, včetně mnišek, laiků a sestry zastupující přibližně 150 apoštolských kongregací dominikánských sester. Spolu s tlumočníky, moderátory a technickou podporou se kapituly zúčastní téměř 100 lidí.
Průběh generální kapituly
je rozdělen na plenární zasedání a práci ve výborech. Na plenárních zasedáních bratři poslouchají zprávy generála a další důležité zprávy pro řád. Ve výborech projednávají návrhy předložené kapitule a mají právo je přijmout, odmítnout, upravit nebo vytvořit nové. Tyto návrhy, které se mohou týkat změn Knihy konstitucí a nařízení, mohou předkládat provincie, kláštery a dokonce i jednotliví bratři (za předpokladu, že je podepíše alespoň pět dalších bratří), stejně jako federace mnišek a provinční rady dominikánských laických bratrstev. Konečné, kladně odhlasované návrhy se stávají součástí "Akt kapituly", které jsou po redakci a zveřejnění magistrem řádu přeloženy do tří oficiálních jazyků řádu – angličtiny, francouzštiny a španělštiny – a představují zdroj práva pro celý řád na další tři roky.
Diskuse během kapituly mohou být dlouhé, a to kvůli rozmanitosti perspektiv vyplývajících z původu členů kapituly z různých zemí, kontinentů a kulturních kruhů. Bratři usilují o jednomyslnost nejen při hlasování o návrzích. Je to příklad jiného chápání demokracie než ve světě politiky. Nejen oficiální diskuse, ale i neformální rozhovory slouží k sblížení postojů a dohodě na společných ustanoveních. Čas na ně je během jídla, večer a také v neděli, kdy bratři společně cestují, aby se seznámili s kulturou země, kterou navštívili, nebo aby prezentovali některé příklady dominikánského života, charakteristické pro provincii, kterou navštěvují.
